Autorzy i współpracownicy
Dagny Agasz
autorka książki Kobieta na wolności
Przewodniczka po tym, co u większości kobiet pozostaje niemą tęsknotą, niezdefiniowaną frustracją albo też przeczuciem jakiejś ukrytej w nich Mocy. Uczy kobiety dostrzegania i akceptowania całej swojej natury, stawania ze sobą twarzą w twarz, wbrew nakazom i zakazom kultury. Mówi otwarcie i bez eufemizmów o ciele, seksie, walczących ze sobą pragnieniach i życiu wewnętrznym kobiety.
Céline Alvarez
autorka książki Prawa naturalne dziecka
Francuzka, z wykształcenia lingwistka. W 2011 roku francuskie ministerstwo edukacji przyznało jej pedagogiczną carte blanche i umożliwiło stworzenie eksperymentalnej klasy (przedszkolnej, dla 3-, 4- i 5-latków) w Gennevilliers, podparyskiej „trudnej” gminie uznanej za miejsce o podwyższonym ryzyku społecznym. W eksperymencie pedagogicznym połączyła metody Montessori oraz współczesne zdobycze nauk poznawczych i lingwistycznych. W efekcie powstał model oparty na współpracy zamiast współzawodnictwa, którego efekty już po pierwszym roku przerosły najśmielsze oczekiwania. Obecnie Céline Alvarez dzieli się swoim doświadczeniem na konferencjach, w książce oraz na swojej stronie, gdzie udostępniła różnorodne materiały, w tym wiele filmów, opisujące jej podejście do nauczania i praktykę w klasie w Gennevilliers.
Ewa Beniak-Haremska
autorka ilustracji do książek Przyjaciele żyrafy (tom 1, 2 i 3)
Ilustratorka książek dla dzieci. Swoje oniryczne prace wystawiała w kraju i za granicą. Ma na koncie wiele projektów okładek do książek z różnych dziedzin oraz dziesiątki zilustrowanych książek i podręczników dla dzieci. Czynnie wspiera edukację plastyczną – prowadzi warsztaty plastyczne w szkołach i placówkach kultury w różnych miejscach w Polsce. W wolnych chwilach czyta stare książki dla dzieci, listy i biografie znanych i nieznanych, pisze książki oraz prowadzi bloga
Joanna Berendt
współautorka książek Przyjaciele żyrafy (tom 1, 2 i 3), Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat, Dogadać się z dzieckiem i Dogadać się z nastolatkiem
Mentorka i coach ICF PPC. Zainicjowała utworzenie pierwszych w Polsce studiów podyplomowych z Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas, gdzie od 2015 roku prowadzi zajęcia. Specjalizuje się w rozwiązywaniu konfliktów, mediacji, konstruktywnej komunikacji w życiu, rodzinie i organizacji. W swojej praktyce sięga też do neurobiologii i teorii pozytywnej neuroplastyczności Ricka Hansona.
Marc Boutavant
autor ilustracji do książki Moja supermoc
Francuski ilustrator i autor książek dla dzieci oraz komiksów. Współpracował z wieloma wydawnictwami i inicjatywami, dostarczając wielokrotnie nagradzane, unikatowe ilustracje, charakteryzujące się niezwykłą ekspresyjnością.
Sassafras de Bruyn
autorka ilustracji do książki Wszędzie i we wszystkim
Holenderska ilustratorka i graficzka. Już jako dziecko wiedziała, że „chce narysować każdy dzień swojego życia”. Studiowała filologię klasyczną. Eksperymentowała i uczyła się u boku największych ilustratorów i grafików holenderskich. W 2013 roku ukończyła studia ilustratorskie. Na zlecenie wielu domów wydawniczych tworzy ilustracje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie stroni od projektów artystycznych i pedagogicznych, udziela się też w ramach wolontariatu.
Anna Czechowska
tłumaczka książki Pozytywna dyscyplina, współtłumaczka Jogi dla dzieci i ich dorosłych
Tłumaczka, trenerka, edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i coach. Pracuje z ludźmi stacjonarnie i online, wspierając ich przede wszystkim w głębszym poznawaniu i wyrażaniu siebie, lepszym komunikowaniu potrzeb i nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi. Prowadzi warsztaty z Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców dzieci każdym wieku, opiekunów, wychowawców i nauczycieli oraz warsztaty rozwojowe. Tłumaczy ustnie i pisemnie warsztaty, szkolenia i książki.
Matylda Falkiewicz
tłumaczka książki Uważnośc i spokój żabki
Absolwentka filologii niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od zawsze zainteresowana językami obcymi i literaturą, zawodowo związana z zarządzaniem projektami, miłośniczka kuchni i mody.
Garry Gilfoy
autor książki Zobaczyć więcej
Australijski pedagog, teolog, doradca i trener doradców.
„W czasach, gdy powinniśmy ujawniać nasze najpotężniejsze doświadczenia, zatrzymujemy je dla siebie ze strachu. Może to dotyczyć najważniejszych wycieczek do świata ducha lub być związane z wpływem seksualnego nadużycia. Być może, jeśli zaakceptowaliśmy te silnie transformujące doświadczenia, oznacza to, że mamy je ujawnić innym ludziom, po to, by z nich skorzystali. To właśnie odkryłem, od kiedy zacząłem dzielić się moim doświadczeniem”.
Pimm van Hest
autor książek Wszędzie i we wszystkim i Kiedy trzeba uciekać
Holenderski pedagog i psycholog, autor książek dla dzieci. Wraz ze swoim partnerem Eduardem w 2004 roku rozpoczęli procedurę adopcyjną i zostali ojcami Moiry. Opisali swoje doświadczenia w książce, po której powstały następne, również inspirowane własnymi doświadczeniami. Zostały przetłumaczone na 20 języków. Na co dzień Pimm dzieli swój czas między pracę pisarską i opiekę nad córką.
Agnieszka Jankowska-Figaj
autorka książki Przygody psa i sowy. Bajki o uważności
Trenerka uważności dla dzieci według metody Eline Snel oraz Kimochis – programu inteligencji emocjonalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Sięgając także do własnej praktyki uważności, jogi oraz komunikacji opartej na Porozumieniu bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga, codziennie pracuje z dziećmi, ucząc je rozpoznawania i rozumienia emocji, nawiązywania empatycznych relacji z innymi osobami oraz akceptowania siebie.
David Keefe
autor książki Spokojna głowa
Australijski trener uważności i fitness. Wraz z żoną prowadzi w Sydney centrum Trinity Health and Fitness. Prowadzi również w szkołach warsztaty Cool Mind dla dzieci i młodzieży. Oprócz uważności interesują go inne praktyki związane z medytacją – zen, reiki i qi gong.
Beata Kostuch-Wiśniewska
autorka okładki Pozytywnej dyscypliny
Ilustratorka i graficzka. Absolwentka ASP w Łodzi. Pracuje dla wydawnictw i instytucji kultury. Stworzyła autorską kolekcję plakatów dla dzieci Sprinkles. Mieszka w Gdańsku, gdzie prowadzi własną pracownię graficzną Studio Mazaki.
Agnieszka Kozak
współautorka książki Dogadać się z nastolatkiem
Trenerka i konsultantka w korporacjach farmaceutycznych, finansowych, produkcyjnych i budowlanych. Coach i terapeutka. Kocha to, co robi i robi to, co kocha. Wspiera rodziców nastolatków, prowadząc warsztaty oparte na Porozumieniu bez Przemocy. Prowadzi również warsztaty dla małżeństw, podczas których wspiera uczestników w odnajdywaniu ich języka miłości. Stworzyła studia podyplomowe, których bazą merytoryczną jest Porozumienie bez Przemocy. Pracuje też z nastolatkami, wspierając ich w budowaniu własnej tożsamości.
Agnieszka Kulpa
tłumaczka książki Czy mój facet jest bez serca?
Z wykształcenia biolog, pracuje jako nauczycielka biologii i języka angielskiego oraz lektorka w Wyższej Szkole Humanistycznej. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Humanitarnego „FAUNA” i jego prezes w latach 1998-2000. Jako konsultantka WSPA (World Society for the Protection of Animals) prowadziła warsztaty dla nauczycieli i środowiska zajmującego się ochroną zwierząt. Na co dzień pisze wiersze do szuflady i artykuły do „Biologii w Szkole” oraz tłumaczy z angielskiego głównie literaturę poświęconą zespołowi Aspergera. Jest autorką poradnika dla partnerek mężczyzn z zespołem Aspergera Jak być szczęśliwą pod jednym dachem z asp… (2017), uprawia ogród i fotografuje przyrodę.
Magdalena Kurmańska-Nowosad
tłumaczka książki Daj przestrzeń i bądź blisko
Filolog z wykształcenia i fanka rękodzieła. Tłumaczy z języka niderlandzkiego, maluje (aktualnie na topie są akwarele) i prowadzi bloga. Lubi zapach książek, niedojrzałe owoce i pchle targi. Nie lubi supełków na sznurówkach, niedomkniętych szuflad i podstępnych mebli atakujących małe palce u stóp.
Kamila Loskot
autorka okładek książek Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat, Dogadać się z dzieckiem, Dogadać się z nastolatkiem, Ewka, co cię ugryzło, Epidemie: prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy, Wszystko o szczepionkach oraz Przygody psa i sowy. Bajki o uważności, a także grafik w mediach społecznościowych CoJaNaTo
Tarnogórzanka urodzona w 1992 roku. Absolwentka ZSAP. Niedawno ukończyła Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach na profilu Grafika Artystyczna. Miłośniczka kotów i dobrych bajek dla dzieci. Entuzjastka różnych form plastycznych, wliczając nawet pieczątki robione z ziemniaków. Nałogowo kupuje różnorakie papiery, kredki i plastelinę. Wolne chwile spędza z książką. Gdy nie ma siły myśleć, to koloruje kolorowanki. Ilustratorka ze Śląska, której ewidentnie nie wychodzi pisanie w trzeciej osobie.
Blanka Łyszkowska
wydawczyni, założycielka i właścicielka wydawnictwa CoJaNaTo, tłumaczka książek Prawa naturalne dziecka, Moja supermoc, Uważność małej żabki oraz Epidemie: prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy
Tłumaczka z języka francuskiego i wydawczyni. Jej życie zawodowe i osobiste kręci się wokół zadawania pytań o rzeczy najważniejsze i kwestionowania powszechnie obowiązujących przekonań. Uważa, że najważniejsze w życiu jest życie i że obowiązkiem każdego jest życie najpełniej, jak potrafi. Spełniona mama dorosłej córki i nastoletniego syna.
Chelo Manchego
autor książek Chciejske potwory i Mały rybi król
Młody artysta pochodzący z Salwadoru. Mieszka w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował w wieku osiemnastu lat. Studiując w szkole filmowej w Nowym Jorku, mieszkał w zakonie buddyjskim, gdzie nadal prowadzi zajęcia z medytacji dla dzieci. To właśnie jego mali podopieczni zainspirowali go do tworzenia książek dla dzieci.
Marta Markocka-Pepol
tłumaczka książki Spokojna głowa
Tłumaczka języka angielskiego, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz nauczycielka uważności w ramach programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), certyfikowana w niemieckim Institute for Mindfulness-Based Approaches przy współpracy z Fundacją Polski Instytut Mindfulness. Mieszka i pracuje w Olsztynie.
Agnieszka Marszałek
lektorka nagrań do książek Uważność i spokój żabki, Daj przestrzeń i bądź blisko, Moja supermoc oraz Uważność małej żabki
Certyfikowana trenerka uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i life coach. Założycielka Akademii Uważności. Prowadzi kursy MBSR, warsztaty, szkolenia i konferencje promujące świadome życie poprzez uważność. Jako nauczycielka akademicka prowadzi zajęcia ze studentami na podstawie autorskiego programu opartego na technikach uważności. Jest również doświadczonym pedagogiem i muzykiem; od wielu lat z sukcesami zajmuje się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży.
Agnieszka Nawrot
tłumaczka książki Zobaczyć więcej
Psychoterapeutka Gestalt i tłumaczka. Gra na misach, gongach i bębnach uzdrawiającej mocy. Prowadzi w Częstochowie ośrodek Nauki, Terapii i Rozwoju Natero, w którym pomaga posprzątać przekonania i utarte schematy i zmienić „muszę, powinnam, należy, wypada” na „chcę, decyduję, mogę, pragnę, zasługuję”
Jane Nelsen
autorka książki Pozytywna dyscyplina
Amerykańska licencjonowana terapeutka małżeństw i rodzin. Jest mamą siedmiorga dzieci i babcią osiemnaściorga wnucząt. Przez dziesięć lat pracowała jako doradca wychowawczy w szkołach podstawowych oraz wykładowca szkół wyższych z zakresu psychologicznego rozwoju dziecka. Obecnie dzieli czas pomiędzy rodzinę, pisanie książek oraz prowadzenie warsztatów i wykładów.
Christiane Northrup
autorka książek Ciało kobiety, mądrość kobiety oraz Mądrość menopauzy
Certyfikowana ginekolog-położnik i była prezes American Holistic Medical Association z ponad 25-letnim doświadczeniem klinicznym i medycznym. Dr Northrup była pionierką w zakresie współpracy medycyny konwencjonalnej i komplementarnej. Jej osiągnięcia były prezentowane w programach telewizyjnych „Oprah Winfrey Show”, „Today”, „Good Morning America” i wielu innych. Mieszka w stanie Maine, jest matką dwóch dorosłych córek.
Paulina Orbitowska-Fernandez
jedna z autorek książki Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat
Trenerka komunikacji empatycznej, coach, trenerka i coach eduScrum, nauczycielka oraz była dyrektorka szkoły. Prowadzi warsztaty dla zespołów, rodziców, dzieci i młodzieży, spotkania indywidualne, zajęcia dla studentów z Komunikacji międzykulturowej na Uniwersytecie Warszawskim w języku polskim i angielskim.
Nelly Radwanowska
autorka książki Medycyna wibracyjna
Lekarz chorób wewnętrznych, dźwiękoterapeutka, zainteresowana homeopatią, tradycyjną medycyną chińską i irydologią. Zdobywała doświadczenie w ośrodkach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
Didier Raoult
autor książek Epidemie: prawdziwe zagrożenia i fałszywe alarmy oraz Wszystko o szczepionkach
Francuski lekarz, mikrobiolog i epidemiolog. Specjalizuje się w chorobach zakaźnych. Jest dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego oraz Centrum Badań nad Nowymi Chorobami Zakaźnymi i Tropikalnymi (URMITE) w Marsylii. Oprócz działalności naukowej i badawczej prowadzi także wykłady na Uniwersytecie w Marsylii.
Aneta Ryfczyńska
autorka książek Lulu i współautorka Przyjaciół żyrafy (tom 1, 2 i 3)
Autorka książek dla dzieci o autentyczności oraz bajek o empatii. Ukończyła Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, Kurs mediacji NVC oraz wiele innych szkoleń związanych z Porozumieniem bez Przemocy. Pisze również dla kobiet i pomaga im w tworzeniu wizerunku w zgodzie ze sobą.
Jamie Sams
autorka książek 13 pierwotnych matek klanowych i Siedem światów ziemi
Nauczycielka mądrości rdzennych narodów Ameryki, wnuczka Twylah Nitsch, autorka wielu książek. Pobierała nauki u starszyzny różnych narodów rdzennych mieszkańców Ameryki i za swój cel przyjęła przekazywanie ich doświadczeń, mądrości i nauk przekazywanych ustnie przez setki pokoleń osobom zainteresowanym uzdrowieniem i rozwojem osobistym.
Magdalena Sendor
współautorka książek Dogadać się z dzieckiem oraz Empatia zmienia nas, zmienia szkołę, zmienia świat
Kulturoznawczyni i dziennikarka, osoba ciekawa życia, ludzi i innych kultur. Trenerka rozwoju osobistego: prowadzi warsztaty, treningi, mediacje indywidualne i grupowe, kręgi i facylitacje dla dzieci, rodziców, nauczycieli, menedżerów, pracowników i seniorów. Przygląda się edukacji i pracy z perspektywy wolności i odpowiedzialności. Współpracuje ze szkołami demokratycznymi i firmami szukającymi nowego stylu zarządzania. Łączy narzędzia Porozumienia bez Przemocy z metodami pracy z ciałem, głosem i tańcem. W ramach swojej działalności zajmuje się również rodzicelstwem bliskości (EKOdzieciak oraz Akademia Noszenia Dzieci).
Rudy Simone
autorka książki Czy mój facet jest bez serca?
Amerykańska autorka książek o zespole Aspergera i edukatorka w tej dziedzinie. Zajmuje się głównie tematem relacji z osobami dotkniętymi zespołem Aspergera. Będąc sama jedną z nich, dzieli się własnym doświadczeniem na forach internetowych, prowadząc również indywidualne poradnictwo. Odnosi również sukcesy w branży muzycznej: komponuje i pisze piosenki, wydała płytę „Gothic Blues”.
Eline Snel
autorka książek Moja supermoc, Uważność i spokój żabki, Daj przestrzeń i bądź blisko i Uważność małej żabki
Holenderska terapeutka. Opracowała metodę medytacji dla dzieci. Stworzyła w Holandii Akademię Nauczania Uważności, w ramach której prowadzi kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci. Dobroczynny wpływ jej metody na dzieci jest tak wielki, że holenderskie ministerstwo edukacji postanowiło wszystkim nauczycielom, którzy sobie tego zażyczą, zafundować szkolenie w Akademii. Jej metoda stosowana jest w szkołach podstawowych w Holandii i w Belgii.
Magdalena Stonawska
redaktorka, tłumaczka książek Wszędzie i we wszystkim i Kiedy trzeba uciekać oraz współtłumaczka Jogi dla dzieci i ich dorosłych
Absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka, redaktorka, korektorka, recenzentka i organizatorka wydarzeń poświęconych literaturze i kulturze popularnej. Interesuje się działalnością fanowską, aktywizmem, fantastyką, antropologią, a także zagadnieniami związanymi z równouprawnieniem i reprezentacją mniejszości w mediach i w życiu.
Ewa Tyralik
autorka Ewka, co cię ugryzło
Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii. Na stałe jest związana ze Szkołą Komunikacji Opartej Na Empatii. Jest współwłaścicielką jednej z pierwszych marek dotyczących rozwoju osobistego w Polsce – Dojrzewalni Róż. Jest współautorką edukacyjnego projektu dla kobiet JestemBogata.pl.
Maria Ela Ziemkiewicz
tłumaczka książki 13 pierwotnych matek klanowych
Artystka, tłumaczka, redaktorka i nauczycielka kobiecego rozwoju osobistego. Prowadzi ceremonie i rytuały związane z cyklami Ziemi, Słońca i Księżyca oraz dotyczące życia osobistego (przyjęcie nowego dziecka, zaślubiny, przyjęcie imienia, pierwszej krwi, przejście w kobiecość, stanie się babcią, przejścia w wiek mądrości itp.), a także kręgi kobiet, sesje uzdrawiania i autorskie warsztaty inspirowane naukami zawartymi w książce 13 pierwotnych matkach klanowych.