Autorzy i tłumacze

A-Z


Dagny Agasz – autorka książki Kobieta na wolności

Przewodniczka po tym, co u większości kobiet pozostaje niemą tęsknotą, niezdefiniowaną frustracją albo też przeczuciem jakiejś ukrytej w nich Mocy. Uczy kobiety dostrzegania i akceptowania całej swojej natury, stawania ze sobą twarzą w twarz, wbrew nakazom i zakazom kultury. Mówi otwarcie i bez eufemizmów o ciele, seksie, walczących ze sobą pragnieniach i życiu wewnętrznym kobiety.


Céline Alvarez – autorka książki Prawa naturalne dziecka

Francuzka, z wykształcenia lingwistka. W 2011 roku francuskie ministerstwo edukacji przyznało jej pedagogiczną carte blanche i umożliwiło stworzenie eksperymentalnej klasy (przedszkolnej, dla 3-, 4- i 5-latków) w Gennevilliers, podparyskiej „trudnej” gminie uznanej za miejsce o podwyższonym ryzyku społecznym. W eksperymencie pedagogicznym połączyła metody Montessori oraz współczesne zdobycze nauk poznawczych i lingwistycznych. W efekcie powstał model oparty na współpracy zamiast współzawodnictwa, którego efekty już po pierwszym roku przerosły najśmielsze oczekiwania. Obecnie Céline Alvarez dzieli się swoim doświadczeniem na konferencjach, w książce oraz na swojej stronie, gdzie udostępniła różnorodne materiały, w tym wiele filmów, opisujące jej podejście do nauczania i praktykę w klasie w Gennevilliers.


Ewa Beniak-Haremska – autorka ilustracji do książek Przyjaciele żyrafy i Tęskniący Zenon i żyrafy, która spadła z krzesła


Ilustratorka książek dla dzieci. Swoje oniryczne prace wystawiała w kraju i za granicą. Ma na koncie wiele projektów okładek do książek z różnych dziedzin oraz dziesiątki zilustrowanych książek i podręczników dla dzieci. Czynnie wspiera edukację plastyczną – prowadzi warsztaty plastyczne w szkołach i placówkach kultury w różnych miejscach w Polsce. W wolnych chwilach czyta stare książki dla dzieci, listy i biografie znanych i nieznanych, pisze książki oraz prowadzi bloga


Joanna Berendt – autorka książek Dogadać się z dzieckiem, Przyjaciele żyrafy i Tęskniący Zenona i żyrafy, która spadła z krzesła

Mentorka i coach ICF PPC. Zainicjowała utworzenie pierwszych w Polsce studiów podyplomowych z Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas, gdzie od 2015 roku prowadzi zajęcia. Specjalizuje się w rozwiązywaniu konfliktów, mediacji, konstruktywnej komunikacji w życiu, rodzinie i organizacji. W swojej praktyce sięga też do neurobiologii i teorii pozytywnej neuroplastyczności Ricka Hansona.


Marc Boutavant – autor ilustracji do książki Moja supermoc

Francuski ilustrator i autor książek dla dzieci oraz komiksów. Współpracował z wieloma wydawnictwami i inicjatywami, dostarczając wielokrotnie nagradzane, unikatowe ilustracje, charakteryzujące się niezwykłą ekspresyjnością.


Sassafras de Bruyn – autorka ilustracji do książki Wszędzie i we wszystkim

Holenderska ilustratorka i graficzka. Już jako dziecko wiedziała, że „chce narysować każdy dzień swojego życia”. Studiowała filologię klasyczną. Eksperymentowała i uczyła się u boku największych ilustratorów i grafików holenderskich. W 2013 roku ukończyła studia ilustratorskie. Na zlecenie wielu domów wydawniczych tworzy ilustracje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie stroni od projektów artystycznych i pedagogicznych, udziela się też w ramach wolontariatu.


Anna Czechowska – tłumaczka książki Pozytywna dyscyplina

Tłumaczka, trenerka, edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i coach. Pracuje z ludźmi stacjonarnie i online, wspierając ich przede wszystkim w głębszym poznawaniu i wyrażaniu siebie, lepszym komunikowaniu potrzeb i nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji z innymi. Prowadzi warsztaty z Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców dzieci każdym wieku, opiekunów, wychowawców i nauczycieli oraz warsztaty rozwojowe. Tłumaczy ustnie i pisemnie warsztaty, szkolenia i książki.


Matylda Falkiewicz – tłumaczka książki Uważnośc i spokój żabki

Absolwentka filologii niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od zawsze zainteresowana językami obcymi i literaturą, zawodowo związana z zarządzaniem projektami, miłośniczka kuchni i mody.


Garry Gilfoy – autor książki Zobaczyć więcej

Australijski pedagog, teolog, doradca i trener doradców.
„W czasach, gdy powinniśmy ujawniać nasze najpotężniejsze doświadczenia, zatrzymujemy je dla siebie ze strachu. Może to dotyczyć najważniejszych wycieczek do świata ducha lub być związane z wpływem seksualnego nadużycia. Być może, jeśli zaakceptowaliśmy te silnie transformujące doświadczenia, oznacza to, że mamy je ujawnić innym ludziom, po to, by z nich skorzystali. To właśnie odkryłem, od kiedy zacząłem dzielić się moim doświadczeniem”.


Pimm van Hest – autor książki Wszędzie i we wszystkim

Holenderski pedagog i psycholog, autor książek dla dzieci. Wraz ze swoim partnerem Eduardem w 2004 roku rozpoczęli procedurę adopcyjną i zostali ojcami Moiry. Opisali swoje doświadczenia w książce, po której powstały następne, również inspirowane własnymi doświadczeniami. Zostały przetłumaczone na 20 języków. Na co dzień Pimm dzieli swój czas między pracę pisarską i opiekę nad córką.


David Keefe – autor książki Spokojna głowa

Australijski trener uważności i fitness. Wraz z żoną prowadzi w Sydney centrum Trinity Health and Fitness. Prowadzi również w szkołach warsztaty Cool Mind dla dzieci i młodzieży. Oprócz uważności interesują go inne praktyki związane z medytacją – zen, reiki i qi gong.


Agnieszka Kulpa – tłumaczka książki Czy mój facet jest bez serca?

Z wykształcenia biolog, pracuje jako nauczycielka biologii i języka angielskiego oraz lektorka w Wyższej Szkole Humanistycznej. Współzałożycielka Polskiego Towarzystwa Humanitarnego „FAUNA” i jego prezes w latach 1998-2000. Jako konsultantka WSPA (World Society for the Protection of Animals) prowadziła warsztaty dla nauczycieli i środowiska zajmującego się ochroną zwierząt. Na co dzień pisze wiersze do szuflady i artykuły do „Biologii w Szkole” oraz tłumaczy z angielskiego głównie literaturę poświęconą zespołowi Aspergera. Jest autorką poradnika dla partnerek mężczyzn z zespołem Aspergera Jak być szczęśliwą pod jednym dachem z asp… (2017), uprawia ogród i fotografuje przyrodę.


Magdalena Kurmańska-Nowosad – tłumaczka książki Daj przestrzeń i bądź blisko

Filolog z wykształcenia i fanka rękodzieła. Tłumaczy z języka niderlandzkiego, maluje (aktualnie na topie są akwarele) i prowadzi bloga. Lubi zapach książek, niedojrzałe owoce i pchle targi. Nie lubi supełków na sznurówkach, niedomkniętych szuflad i podstępnych mebli atakujących małe palce u stóp.


Blanka Łyszkowska – wydawczyni, założycielka i właścicielka wydawnictwa CoJaNaTo, tłumaczka książek Prawa naturalne dziecka i Moja supermoc

Tłumaczka z języka francuskiego i wydawczyni. Jej życie zawodowe i osobiste kręci się wokół zadawania pytań o rzeczy najważniejsze i kwestionowania powszechnie obowiązujących przekonań. Uważa, że najważniejsze w życiu jest życie i że obowiązkiem każdego jest życie najpełniej, jak potrafi. Spełniona mama dorosłej córki i nastoletniego syna.


Chelo Manchego – autor książek Chciejske potwory i Mały rybi król

Młody artysta pochodzący z Salwadoru. Mieszka w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował w wieku osiemnastu lat. Studiując w szkole filmowej w Nowym Jorku, mieszkał w zakonie buddyjskim, gdzie nadal prowadzi zajęcia z medytacji dla dzieci. To właśnie jego mali podopieczni zainspirowali go do tworzenia książek dla dzieci.


Marta Markocka-Pepol – tłumaczka książki Spokojna głowa

Tłumaczka języka angielskiego, absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz nauczycielka uważności w ramach programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), certyfikowana w niemieckim Institute for Mindfulness-Based Approaches przy współpracy z Fundacją Polski Instytut Mindfulness. Mieszka i pracuje w Olsztynie.


Agnieszka Marszałek lektorka nagrań do książek Uważność i spokój żabki, Daj przestrzeń i bądź blisko oraz Moja supermoc

Certyfikowana trenerka uważności MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) i life coach. Założycielka Akademii Uważności. Prowadzi kursy MBSR, warsztaty, szkolenia i konferencje promujące świadome życie poprzez uważność. Jako nauczycielka akademicka prowadzi zajęcia ze studentami na podstawie autorskiego programu opartego na technikach uważności. Jest również doświadczonym pedagogiem i muzykiem; od wielu lat z sukcesami zajmuje się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży.


Agnieszka Nawrot – tłumaczka książki Zobaczyć więcej

Psychoterapeutka Gestalt i tłumaczka. Gra na misach, gongach i bębnach uzdrawiającej mocy. Prowadzi w Częstochowie ośrodek Nauki, Terapii i Rozwoju Natero, w którym pomaga posprzątać przekonania i utarte schematy i zmienić „muszę, powinnam, należy, wypada” na „chcę, decyduję, mogę, pragnę, zasługuję”


Jane Nelsen – autorka książki Pozytywna dyscyplina

Amerykańska licencjonowana terapeutka małżeństw i rodzin. Jest mamą siedmiorga dzieci i babcią osiemnaściorga wnucząt. Przez dziesięć lat pracowała jako doradca wychowawczy w szkołach podstawowych oraz wykładowca szkół wyższych z zakresu psychologicznego rozwoju dziecka. Obecnie dzieli czas pomiędzy rodzinę, pisanie książek oraz prowadzenie warsztatów i wykładów.


Christiane Northrup – autorka książki Ciało kobiety, mądrość kobiety

Certyfikowana ginekolog-położnik i była prezes American Holistic Medical Association z ponad 25-letnim doświadczeniem klinicznym i medycznym. Dr Northrup była pionierką w zakresie współpracy medycyny konwencjonalnej i komplementarnej. Jej osiągnięcia były prezentowane w programach telewizyjnych „Oprah Winfrey Show”, „Today”, „Good Morning America” i wielu innych. Mieszka w stanie Maine, jest matką dwóch dorosłych córek.


Nelly Radwanowska – autorka książki Medycyna wibracyjna

Lekarz chorób wewnętrznych, dźwiękoterapeutka, zainteresowana homeopatią, tradycyjną medycyną chińską i irydologią. Zdobywała doświadczenie w ośrodkach na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Japonię.


Aneta Ryfczyńska autorka książek Lulu, Przyjaciele żyrafy i Tęskniący Zenona i żyrafa, która spadła z krzesła

Autorka książek dla dzieci o autentyczności oraz bajek o empatii. Ukończyła Szkołę Trenerów Komunikacji opartej na Empatii, Kurs mediacji NVC oraz wiele innych szkoleń związanych z Porozumieniem bez Przemocy. Pisze również dla kobiet i pomaga im w tworzeniu wizerunku w zgodzie ze sobą.


Jamie Sams – autorka książek 13 pierwotnych matek klanowych i Siedem światów ziemi

Nauczycielka mądrości rdzennych narodów Ameryki, wnuczka Twylah Nitsch, autorka wielu książek. Pobierała nauki u starszyzny różnych narodów rdzennych mieszkańców Ameryki i za swój cel przyjęła przekazywanie ich doświadczeń, mądrości i nauk przekazywanych ustnie przez setki pokoleń osobom zainteresowanym uzdrowieniem i rozwojem osobistym.


Magdalena Sendor – autorka książki Dogadać się z dzieckiem

Kulturoznawczyni i dziennikarka, osoba ciekawa życia, ludzi i innych kultur. Trenerka rozwoju osobistego: prowadzi warsztaty, treningi, mediacje indywidualne i grupowe, kręgi i facylitacje dla dzieci, rodziców, nauczycieli, menedżerów, pracowników i seniorów. Przygląda się edukacji i pracy z perspektywy wolności i odpowiedzialności. Współpracuje ze szkołami demokratycznymi i firmami szukającymi nowego stylu zarządzania. Łączy narzędzia Porozumienia bez Przemocy z metodami pracy z ciałem, głosem i tańcem. W ramach swojej działalności zajmuje się również rodzicelstwem bliskości (EKOdzieciak oraz Akademia Noszenia Dzieci).


Rudy Simone – autorka książki Czy mój facet jest bez serca?

Amerykańska autorka książek o zespole Aspergera i edukatorka w tej dziedzinie. Zajmuje się głównie tematem relacji z osobami dotkniętymi zespołem Aspergera. Będąc sama jedną z nich, dzieli się własnym doświadczeniem na forach internetowych, prowadząc również indywidualne poradnictwo. Odnosi również sukcesy w branży muzycznej: komponuje i pisze piosenki, wydała płytę „Gothic Blues”.Eline Snel autorka książek Moja supermoc, Uważność i spokój żabki oraz Daj przestrzeń i bądź blisko

Holenderska terapeutka. Opracowała metodę medytacji dla dzieci. Stworzyła w Holandii Akademię Nauczania Uważności, w ramach której prowadzi kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci. Dobroczynny wpływ jej metody na dzieci jest tak wielki, że holenderskie ministerstwo edukacji postanowiło wszystkim nauczycielom, którzy sobie tego zażyczą, zafundować szkolenie w Akademii. Jej metoda stosowana jest w szkołach podstawowych w Holandii i w Belgii.


Magdalena Stonawska – tłumaczka książki Wszędzie i we wszystkim

Absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka, redaktorka, korektorka, recenzentka i organizatorka wydarzeń poświęconych literaturze i kulturze popularnej. Interesuje się działalnością fanowską, aktywizmem, fantastyką, antropologią, a także zagadnieniami związanymi z równouprawnieniem i reprezentacją mniejszości w mediach i w życiu.


Ewa Tyralik autorka Ewka, co cię ugryzło

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii. Na stałe jest związana ze Szkołą Komunikacji Opartej Na Empatii. Jest współwłaścicielką jednej z pierwszych marek dotyczących rozwoju osobistego w Polsce – Dojrzewalni Róż. Jest współautorką edukacyjnego projektu dla kobiet JestemBogata.pl.


Maria Ela Ziemkiewicz – tłumaczka książki 13 pierwotnych matek klanowych

Artystka, tłumaczka, redaktorka i nauczycielka kobiecego rozwoju osobistego. Prowadzi ceremonie i rytuały związane z cyklami Ziemi, Słońca i Księżyca oraz dotyczące życia osobistego (przyjęcie nowego dziecka, zaślubiny, przyjęcie imienia, pierwszej krwi, przejście w kobiecość, stanie się babcią, przejścia w wiek mądrości itp.), a także kręgi kobiet, sesje uzdrawiania i autorskie warsztaty inspirowane naukami zawartymi w książce 13 pierwotnych matkach klanowych.